Esotech, d.d.

.

novice
o podjetju
ekologija
energetika
gradbeništvo
reference
ELEKTRO PROIZVODNJA

Ekipa

Srebrno nacionalno priznanje za inovativni projekt
»Sistem obdelave odpadnih vod v termoelektrarni Nikola Tesla A, Obrenovac«
Srebrno nacionalno priznanje za inovativni projekt »Sistem obdelave odpadnih vod v termoelektrarni Nikola Tesla A, Obrenovac«

Video posnetki

Razvojni projekt Green Hull

Razvojni projekt Green Hull

Conference_on_Enhancing_Energy_Efficiency_in_Captive_Power_Plants

Conference on Enhancing Energy Efficiency in Captive Power Plants

Vodarne Kanal ob Soči

Vodarne Kanal ob Soči

Acroni AOD Converter

Acroni AOD Converter

ČN Mestinje

ČN Mestinje

Vrtec Šoštanj

Vrtec Šoštanj

Vodarna Frankolovo

Vodarna Frankolovo

 
Droga Kolinska – Industrijska čistilna naprava
Velenje, 23. avgust 2007: Zaradi vse ostrejših predpisov na področju varovanja okolja želi Droga Kolinska rešiti problem odpadnih tehnoloških vod, ki nastajajo pri tehnološkem procesu polnitve steklenic in plastenk na lokaciji PE Rogaški vrelci (Rogaška Slatina). Tem zahtevam ustreza nova fizikalno-kemijska čistilna naprava za vse odpadne tehnološke vode, ki jo je projektiral in izvedel Esotech. Čistilna naprava se nahaja znotraj obstoječega skladišča, katerega del bo namenjen posodobitvi tehnološkega procesa skladiščenja in polnitve brezalkoholnih pijač.

V Drogi Kolinska večji del odpadnih vod nastaja pretežno pri polnitvi brezalkoholnih pijač ter pri lužnatih kopelih. Vode so večinoma lužnate s pH do 11, občasno kisle z nizkim pH ter  zaradi ekstraktov obremenjene predvsem s KPK (preko 2000 mg/l). Letna količina odpadnih vod znaša cca. 80.000 m3. Proizvodnja poteka šaržno in je sezonske narave. Maksimalna zmogljivost naprave je 45m3/h, dejanska pa 40 m3/h. Izhodišče projekta so bile naslednje lastnosti odpadne vode:
 
Temperatura, °C15 – 40
pH5,0 - 11,5
pretok, m3/h
6,0 – 25,0
Usedljive snovi, ml/l81 (povprečje rezultatov monitoringov)

Tehnologija čiščenja

Čiščena odpadna voda (iztok iz čistilne naprave) mora zagotavljati parametre, ki jih predpisuje obstoječa zakonodaja, in sicer:  
 
Temperatura, °C40
pH6,5 – 9,5                                                   
Usedljive snovi, ml/l< 20

Tehnologija čiščenja temelji na nevtralizaciji odpadnih tehnoloških vod. Ločeno se zbirajo koncentrirani izpusti iz CIP sistemov v dveh rezervoarjih (1x12m3 za alkalne medije; 1x12 m3 za kisle medije). Nato se kontrolirano dodajajo v zbirni bazen v proces nevtralizacije ter  ostalim sprotno dotekajočim vodam.  Za zbiranje koncentratov iz posameznih CIP-ov sta postavljena dva nova rezervoarja. Prečrpavanje v omenjena rezervoarja poteka s pomočjo črpalk, ki jih vklopijo operaterji na linijah glede na porabo CIP koncentrata.  Ostale vode, ki jih je težje poloviti (kot npr. spiranje cevovodov, spiranje in dezinfekcija linij, …), se stekajo v obstoječe talne kinete ter se dovajajo v zbirni bazen - delno gravitacijsko (linija PET), delno s prečrpavanjem ter s pomočjo vertikalnih centrifugalnih črpalk s potopljenim rotorjem (linija STEKLO).  Vode, ki nastajajo pri kaluženju kotla bodo posredno (s hidrantno vodo) ohlajene  s pomočjo toplotnega izmenjevalnika in nato prečrpane v skupni zbirni bazen.

V črpalnem jašku (ob zbirnem bazenu) je vgrajena črpalka za občasno cirkulacijo in ustrezno mešanje vsebine zbirnega bazena. Za učinkovitejše mešanje so na koncu recirkulacijskega voda vgrajene injektorske šobe. Drugi dve črpalki (1 delovna, 1 rezerva) sta ravno tako vgrajeni v tem jašku in sta namenjeni črpanju v nadaljnjem procesu čiščenja – nevtralizacije.

V kolikor ima voda na iztoku v kanalizacijo ustrezen pH, se le-ta vodi na lamelni usedalnik. Tam se odstranijo oborine, ki nastanejo v procesu nevtralizacije oz. so posledica vnosa nečistoč pri pranju. Iz lamelnega usedalnika voda prosto teče v obstoječ kanalizacijski sistem.

Delovanje naprave in statuse spremljamo na nadzornem panelu. Z objektom je vzpostavljena  tudi on-line povezava (preko interneta - VPN), ki nam omogoča nadzor, spremljanje parametrov in alarmiranje.  Analiza rezultatov pridobljenih na predstavljeni način in poročilo neodvisne institucije, ki je izvedlo emisijski monitoring kažejo, da naprave delujejo skladno s projektiranimi parametri. 
 
Politika kakovosti, ravnanja z okoljem ter politika varnosti in zdravja pri delu
infotech
Fotonapetostna elektrarna
Trenutna moč:
Pridobljeno:
Prihranek CO2:



Vizitka

ESOTECH, družba za razvoj in izvajanje ekoloških in energetskih projektov, d.d.

Preloška cesta 1
3320 Velenje
Slovenija
EU

Splošno:
Telefon +386 3 8994 500
Telefaks +386 3 8994 503
E-mail

Povpraševanja / priprava ponudb:
Telefon +386 3 8994 523
E-mail

Davčna številka 73789933
Matična številka 5693799
več...

 

ISOCert


© 2024 Esotech, d.d.
Preloška cesta 1, 3320 Velenje, Slovenija, EU, Telefon +386 3 8994 500, Telefaks +386 3 8994 503,
Esotech, d.d. se zavezuje, da bo varoval vse osebne podatke v skladu z Zakonom o varstvu osebnih podatkov (Ur. l. RS, št. 86/2004) in na njegovi podlagi izdanimi predpisi. Vse pravice pridržane.
Sprejemam piškotke.

EU Cookie Directive Module Information